سامانه مودیان چیست؟+ آشنایی با شرایط و نحوه ثبت نام آن

سامانه مودیان چیست؟

سامانه مودیان چیست؟

سامانه مودیان، جامع ترین سامانه اینترنتی در کشور به منظور سرعت بخشیدن به فرایندهای مالیاتی می باشد. این سامانه به دلیل مزایا و ویژگی های خاصی که دارد، جهت تسهیل فرایندهای مالیاتی در کشور مورد استفاده قرار می گیرد. استفاده از سامانه‌های قدیمی مالیاتی با چالش‌هایی از جمله پیچیدگی در فرآیندهای ارسال اظهارنامه مالیاتی، پرداخت مالیات و دریافت گواهی‌ها و اطلاعات مالیاتی همراه بوده است.

سامانه مودیان با امکانات و ویژگی های خاصی که دارد، مراحل انجام فرآیندهای مالیاتی را ساده‌تر و کارآمدتر می‌کند. افراد مشمول از طریق این سامانه می‌توانند به راحتی اظهارنامه مالیاتی را ثبت کنند، مبالغ مالیاتی را پرداخت و همچنین اطلاعات مالیاتی خود را مدیریت نمایند. با استفاده از این سامانه، دیگر نگرانی در رابطه با عدم شفافیت در فرآیندهای مالیاتی وجود نخواهد داشت. این سامانه به مالکان کسب و کارها و افراد حقیقی امکان می‌دهد تا اطلاعات مالیاتی خود را به صورت آنلاین و در زمان واقعی مشاهده کنند. همچنین، با استفاده از این سامانه، سازمان امور مالیاتی نیز قادر است به صورت سریع و دقیق اطلاعات مالیاتی را بررسی و پردازش کند. این امر منجر به برقراری و ایجاد عدالت مالیاتی در کشور می شود. اگر شما نیز جزو گروه مشمولین به منظور ثبت نام در این سامانه هستید، پیشنهاد می کنیم که حتما در رابطه با شرایط و نحوه ثبت نام در این سامانه اطلاعات کسب نمایید.

چرا باید در سامانه مودیان ثبت نام کرد؟

بیشتر بخوانید: مالیات طلافروشی ها چقدر است؟

چرا باید در سامانه مودیان ثبت نام کرد؟

یکی از مهمترین سوالاتی که در این زمینه مطرح می شود، این است که چرا باید در سامانه مودیان ثبت نام نمود. سامانه مودیان با ارائه خدمات آنلاین به مشاغل و شرکت ها، امکانات زیادی را جهت تسهیل فرایندهای مالیاتی برای صاحبان کسب و کارها ایجاد کرده است. از جمله مهمترین دلایل ثبت نام در این سامانه می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • ثبت آسان اظهارنامه و صورتحساب ها: امکان آپلود الکترونیکی اسناد مالیاتی بدون نیاز به مراجعه حضوری
 • کاهش زمان و هزینه: صرفه‌ جویی در زمان و هزینه حمل و نقل جهت انجام فرایندهای مالیاتی
 • امنیت بالا: نگهداری از اطلاعات مالیاتی در محیط امن و محافظت شده
 • دسترسی آسان به اطلاعات مالیاتی: امکان مشاهده اطلاعات مالیاتی در مکان های مختلف
 • پاسخگویی به موقع: ارسال به موقع اسناد و پرداخت الکترونیک مالیات
 • جلوگیری از فرار مالیاتی: نظارت بهتر بر انجام فرایندهای مالیاتی

بیشتر بخوانید: حذف شرط محل کسب برای صدور و تمدید کارت بازرگانی

شرایط ثبت نام در سامانه مودیان مالیاتی

سامانه مودیان، یک سامانه آنلاین می باشد که به منظور آسان تر کردن انجام فرایندهای مالیاتی ایجاد شده است. این سامانه به افراد حقیقی و حقوقی امکان می‌دهد تا اطلاعات مالیاتی خود را به راحتی ثبت و جهت ارسال اظهارنامه‌های مالیاتی از طریق این سیستم اقدام نمایند. مهمترین وظیفه سامانه، این است که شرایط مناسبی را جهت رد و بدل کردن اطلاعات مالیاتی بین افراد حقیقی و حقوقی و همچنین سازمان امور مالیاتی کشور فراهم کند. امکان بارگذاری مدارک و اطلاعات و ثبت اظهارنامه های مالیاتی در این سامانه وجود دارد. واحدهای صنفی مختلف به دلیل برقراری ارتباط با خریداران، باید جهت آپلود اطلاعات دستگاه های کارتخوان خود در این سامانه اقدام نمایند.

آشنایی با مراحل اولیه ثبت نام در سامانه مودیان

بیشتر بخوانید: قانون حمایت از شرکت ها و موسسات

یکی از مهمترین شرایط ثبت نام در این سامانه، وارد کردن اطلاعات از لحاظ صحت و درستی می باشد. تمام اطلاعاتی که در این سامانه ثبت میشوند، باید کاملا صحیح و دقیق باشند. اگرچه امکان تصحیح اطلاعات در این رابطه وجود دارد، اما بهتر است که از ثبت اطلاعات صحیح خود در این سامانه اطمینان کسب نمایید. با وارد کردن صحیح اطلاعات در سامانه از بروز اشتباهات سیستمی و دردسرهای ناشی از آن جلوگیری خواهد شد.

ثبت نام اولیه در سایت مودیان مالیاتی به چه نحوی می باشد؟

یکی از مهمترین موضوعاتی که توسط صاحبان کسب و کارها مطرح می شود، این است که چگونه می توانند در سامانه مودیان ثبت نام کنند.

 • در ابتدا نیاز است که یک حساب کاربری در سایت باز کنید. برای این کار به سایت اصلی tax.gov.ir مراجعه نمایید. برای ورود به این سایت نیازی به فیلترشکن نمی باشد.
 • در گام بعد نیاز است که اطلاعات شخصی خود از جمله کد ملی را در سایت بارگذاری کنید. اشخاص حقیقی با کد ملی و اشخاص حقوقی با شناسه ملی می توانند در این سایت جهت ثبت نام اقدام نمایند. وارد کردن سایر اطلاعات از جمله تاریخ تولد، شماره همراه و… در سایت ضروری می باشد. بعد از وارد کردن این اطلاعات، کد امنیتی در اختیار شما قرار می گیرد. با وارد کردن کد میتوانید مراحل تکمیل ثبت نام خود را انجام دهید.
 • نکته مهم دیگر در رابطه با ثبت نام در سامانه مودیان، ایجاد کارپوشه می باشد. جهت تکمیل فرایند شناسایی شما در سیستم نیاز است که گزینه ایجاد کارپوشه را انتخاب نمایید. با ارسال نام کاربری و رمز عبور به تلفن همراه شما و وارد کردن آن، فرایند شناسایی شما در سیستم تکمیل می شود.

واجدین شرایط جهت ثبت نام در سامانه مودیان

بیشتر بخوانید: راه اندازی سامانه استعلام بر خط صدور گواهی نقل و انتقال املاک

آشنایی با مراحل ثانویه ثبت نام در سایت مودیان مالیاتی

در جملات پیشین، تنها به مراحل اولیه ثبت نام در سامانه مودیان اشاره نموده ایم. مرحله دیگر این است که شما گواهی امضای الکترونیک را از سایت gica.ir دریافت کنید. با ورود به سایت و کلیک بر روی گزینه درخواست گواهی امضای الکترونیک، مراحل احراز هویت شما تکمیل خواهد شد. به منظور دریافت توکن امضای الکترونیک، توصیه می کنیم که با در دست داشتن کد رهگیری جهت مراجعه به پیشخوان دولت در شهر خود اقدام کنید. انجام این کار به منظور استخراج کلید عمومی سامانه و دریافت شناسه یکتای حافظه مالیاتی تان ضروری می باشد.

پس از انجام این مراحل نیاز است که به منظور دریافت شناسه یکتای حافظه مالیاتی و توکن سامانه مودیان، اقدامات لازم را انجام دهید. قانون کشور در رابطه با تشکیل پرونده مالیاتی در کارپوشه مودیان برای افراد واجد شرایط، یکسان می باشد. با مراجعه به سایت اصلی و ورود به بخش کارپوشه و کلیک بر روی گزینه شناسه های یکتا حافظه مالیاتی می توانید جهت دریافت فایل کد الکترونیکی و شناسه اقدام نمایید. جهت دریافت توکن سامانه مودیان تنها کافی است به دفتر پیشخوان بروید. البته در دست داشتن کد یکتای حافظه مالیاتی به همراه مدارک مورد نیاز ضروری می باشد.

جهت ارسال صورتحساب های مالیاتی نیاز به دریافت شناسه کالا و خدمات می باشد. شناسه در واقع یک کد می باشد. سازمان امور مالیاتی برای کالاها و خدمات، یک کد مشخصی را در نظر گرفته است. جهت شناسایی و بررسی شناسه کالا و خدمات به آدرس اینترنتی stuffid.tax.gov.ir مراجعه نمایید.

بیشتر بخوانید : تکالیف مودیان غیر مشمول ارزش افزوده در سامانه مودیان

مشمولین ثبت نام در سامانه مودیان چه کسانی هستند؟

چه کسانی باید در سامانه مودیان ثبت نام کنند؟ یکی از مهمترین موضوعاتی که مطرح می شود، در رابطه با گروه مشمولین ثبت نام در این سامانه است. سامانه مودیان، یک سیستم الکترونیکی به منظور مدیریت و پردازش امور مالیاتی است. بر اساس قوانین کشور آن دسته از افرادی که باید در این سامانه ثبت نام کنند، واجد شرایط زیر می باشند:

 1. اشخاص حقیقی که دارای کسب ‌و کار شخصی هستند، باید در این سامانه ثبت ‌نام کنند.
 2. شرکت‌ها و موسسات به‌عنوان اشخاص حقوقی، نیاز به انجام ثبت نام در این سامانه را دارند.

قانون، تصمیم گیرنده اصلی در رابطه با انتخاب آن دسته از افرادی است که واجد شرایط جهت ثبت نام در این سامانه می باشند. جهت کسب اطمینان از اینکه آیا شما واجد شرایط جهت ثبت نام در این سامانه هستید یا خیر، حتما با یک وکیل مجرب در این زمینه مشورت نمایید. البته قانون برای برخی از مشاغل که دارای فعالیت های غیر تجاری هستند و یا جهت ارائه برخی خدمات خاص اقدام می کنند، معافیت مالیاتی در نظر گرفته است.

 

برای دریافت اطلاعات و مشاوره با ما تماس بگیرید.

ما در سفیران تکس تلاش می کنیم تا بهترین راهکارهای مالیاتی و بهتربن خدمات را به شما ارائه دهیم.

مطالب مفید

مالیات طلافروشی ها چقدر است؟

مالیات طلافروشی ها چقدر است؟

آیا از میزان مالیات پرداختی طلافروش ها آگاهی دارید؟ آیا می دانید که در هنگام خرید طلا چه میزان مالیات بایستی پرداخت نمایید؟ مالیات طلافروشی

دریافت مشاوره رایگان